Uzależnienia


Uzależnienie to silne pragnienie/przymus zażywania konkretnego środka, bądź wykonywania jakiejś czynności, a także coraz większa koncentracja życia osoby wokół tego problemu.

Każda osoba jest indywidualną jednostką dlatego postęp uzależnienia, a także jego przebieg i konsekwencje mogą być różne. W związku z tym podstawą jest właściwa diagnoza, a następnie zaplanowanie procesu terapeutycznego.

Ostateczne rozpoznanie uzależnienia wymaga stwierdzenia występowania co najmniej trzech w niżej wymienionych objawów w poprzedzającym roku:

  1. Silna potrzeba lub przymus przyjmowania substancji;
  2. Trudność w kontrolowaniu rozpoczęcia lub zakończenia zażywania substancji lub ilości jej przyjmowania;
  3. Wystąpienie zespołu abstynencyjnego lub przyjmowanie substancji w celu zmniejszenia bądź uniknięcia nieprzyjemnego stanu wywołanego brakiem substancji psychoaktywnej w organizmie;
  4. Potrzeba zwiększania dawki przyjmowanej substancji w celu uzyskania efektów, które początkowo były wywołane niższą dawką;
  5. Narastające zaniedbywanie alternatywnych przyjemności czy zainteresowań spowodowane nadużywaniem substancji, poświęcanie coraz więcej czasu w celu zdobycia substancji lub odzyskania równowagi po zażyciu;
  6. Kontynuowanie przyjmowania danej substancji pomimo świadomości o szkodliwości jej dla zdrowia oraz konsekwencji zdrowotnych wynikających z przyjmowania substancji.

Rodzina i bliscy osoby uzależnionej

Uzależnienie równie intensywanie wpływa i angażuje najbliższych z grona osoby uzależnionej.

Rodzina bardzo często poświęca się na rzecz bliskiej osoby chcąc za wszelką cenę pomóc jej wydostać się z nałogu. Powoduje to najczęściej destabilizację całego systemu rodzinnego i jest powodem cierpienia bliskich. Narastające problemy spowodowane uzależnieniem osoby bliskiej zmuszają osoby najbliższe do radzenia sobie w sytuacji permanentnego stresu, utraty poczucia bezpieczeństwa, utraty zaufania i destabilizacji. Doprowadza to problemów psychologicznych takich jak np.: zaburzenia życia emocjonalnego, utrata poczucia sensu życia, zaburzenia nerwicowe, lęki, zaburzenia snu, problemy w rozpoznawaniu własnych potrzeb, poczucie bycia w „potrzasku”, sytuacji „bez wyjścia”. Terapia pomaga poznać mechanizmy i zrozumieć funkcjonowanie osoby uzależnionej, ale przede wszystkim daje możliwość przyjrzenia się sobie i w efekcie wpływa na poprawę zdrowia psychosomatycznego osoby.